Fanerad i valnöt, underrede samt pärmställ i metall, fyra lådor. Etikettmärkt. Längd 88 cm, bredd 41 cm, höjd 65 cm.
Slitage, repor.
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 598.
"The Herman Miller Collection, the 1955/1956 catalog", Schiffer Publishing Ltd, USA 1998.
Modellen formgiven år 1952.