Vridbar stomme av vitt glasfiber, klädsel med avtagbara stoppade kuddar i svart läder.
Armlän med omklädda eller sekundära kuddar, slitage, smärre skador.
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Modellen formgiven år 1963-65.
Detta är en av Joe Colombos första modeller och har fått sitt namn efter Colombos fru Elda. Den omslutande formen skall skydda den sittande från ljud och störande inslag, snurr-funktionen skall skänka möjlighet till rörlighet i 360 grader. Fåtöljen Elda har kommit att bli synonym med Joe Colombo och hans formgivning.