Vitlackerad plywood, fyra teakben. Längd 53 cm, bredd 40 cm, höjd 40 cm.
Smärre skador och slitage.
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 395.
Den första modellen Donkey Mark I formgavs av Egon Riss och Jack Pritchard för Isokon år 1939 och var avsedd för Penguin böcker. År 1963 modifierades modellen till Donkey Mark II av Ernest Race.