Skiktlimmad björk. Märkt MADE IN ESTONIA. 61 x 42 cm, höjd 35 cm.
Skador, lagningar.
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 337
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 337
Modellen formgiven år 1936. Isokon använde böjträ från Venesta Plywood Company i Estland.