Böjträ av bok, röd flätad papperssadelgjord. Etikettmärkt och handsignerad BM 41.
Slitage, fläckar, sadelgjorden blekt.
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Modellen formgiven år 1936. Cellulosaband användes under 2:a världskriget då sadelgjord av hampa och jute inte gick att importera.