Flintgods, tryckt dekor i svart och gult med motiv från Stockholmsutställningen 1930. Bestående av 2 bägare, 2+1 vaser (högsta höjd 10,5 cm), ask med lock, 2 cigaretthållare, askfat och 1+1 fat. Stämplade Rörstrand L A g. Askfat från S:t Eriks, med dekor "1930" medföljer.
Krackelyr, en vas med mynningsspricka. (11)
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.