Björkplywood.
Slitage, sprickor, smärre skador.
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 18.
Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto Design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz, Tyskland 2005, modellen avbildad sid 52-53.
Modellen formgiven för Paimio-sanatoriet, Finland 1932.