567
342017

ALVAR AALTO, läslampor, ett par, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland 1933, modell 5267.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 330 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris

Förkromad metall, justerbara vitlackerade plåtskärmar. Skärmarnas diameter 12 cm.

Ena lampan med senare bemålning, slitage, en med senare och en saknar elektrifiering. (2)

Tilläggslista

VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 7.

Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto Design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz, Tyskland 2005, sid 64.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

459. Wiwen Nilsson, salt- och pepparströare, 6 par, sterling silver och förgyllt silver, Lund 1951.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK