Vitlackerad, formpressad björkplywood, svängd dörr. Höjd ca 202 cm, bredd 80 cm, djup 30 cm.
Skador, slitage.
VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto design", Collection Bischofsberger, Bielefeld 2004, bild sid 67.
Modellen formgiven för Paimio Sanatorium år 1932-33.