HANS J WEGNER, matbord med klaffar, Andreas Tuck, Danmark, 1950-60-tal.
Ek, sabelfomade ben med mässingsstag. Brännmärkt FABRIKAT: ANDR. TUCK ARKITEKT: HANS J WEGNER DENMARK. Längd 128 + 2 x 55 cm (totalt 238 cm), bredd 86 cm, höjd 72 cm.
Obetydligt slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in