Madeleine Pyk – en samling F769
213
350238

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
950 - 1 430 EUR
1 090 - 1 640 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Christer Strömholm
(Sverige, 1918-2002)

Utan titel, 1977

Signerad CHR och daterad -77. Polaroid, bildyta ca 24 x 19 cm. Bladstorlek 27,5 x 21,5 cm. Unik.

Formgivare

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.