"Spring, Summer, Autumn, Winter", 2003
Signerad Helena Blomqvist och numrerad Spring 5/5, Summer 3/5, Autumn 5/5, Winter 5/5 och daterad 2004 a tergo. Lambda print, silikon, plexi 47 x 60 cm, mått/del. 4 st delar.
Galleri Knäpper & Baumgarten, Stockholm.
Angelika Knäpper Gallery, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad helsida sid 49-55.
Ur sviten "The Dark Planet" 2003-2006.
Blomqvists verk finns representerad i ett flertal samlingar, i urval: Moderna Museet, Borås Konstmuseum, i Statens konstråd- samt Hasselblad Foundations samling.