Fajans, dekor av ansikte i vitt, grönt och brunt mot svart. Signerat J MADOURA d'après Picasso och inpressat MADOURA PLEIN FEU. Diameter 23,3 cm.
Kantslitage, krackelyr.
A. Ramié, nr 45, sid 39.
Modellen formgiven år 1948 och utförd i 100 exemplar.