Flintgods, tre dansande figurer, handmålade. Signerad HAND DECORATED Goldscheider Wien MADE IN AUSTRIA, NF1 FN1, inpressat 5530 102 6. Höjd 90 cm inkl bemålad originalskärm av siden.
Stången med krackelyr och små glasyrnagg.
Robert E Dechant, Filipp Goldscheider, "Goldscheider, Firmengeschichte und Werekverziechnis", Arnoldsche 2007, modellen avbildad sid 92.