664
348870

MATTA. Flossa. 835 x 473,5 cm. Sverige 1920-30-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 360 - 7 150 EUR
5 690 - 7 580 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Två ihopsydda våder. Grönmelerat mittfält med violettmelerad rektangel med polykromt fält med geometriska figurer. Bred ljusmelerad huvudbård med sparsamt mönster av rutor- och stjärnformationer. Polykrom sekundärbård med mönster som ovan.

Jämnt något slitage, något smutsig, fläckar. Baksidan med små spår av tejp, sidorna med obetydliga trampveck, ett hörn med liten lagning.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?