(Märta Måås-Fjetterström). "Skaftblomman" komponerade 1934. "Lövendal" komponerad 1928. Tillverkade före 1942.
Slitage, smutsiga, fläckar, skador.
Jämför "Lövendal" "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 4.