652
331755

VÄVNADER, 3 st. Två "Skaftblomman", 133,5 x 48 respektive 41 x 39,5 cm. En "Lövendal", 38,5 x 40,5 cm. Inplock på linnebotten. Signerade MMF

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 442 EUR
364 - 455 USD
Klubbat pris

(Märta Måås-Fjetterström). "Skaftblomman" komponerade 1934. "Lövendal" komponerad 1928. Tillverkade före 1942.

Slitage, smutsiga, fläckar, skador.

Jämför "Lövendal" "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 4.