Rygg och benställning i mahogny, valnöt och palisander med inläggningar i band och fält. Stoppad sits och rygg, sekundär klädsel i blå sammet.
Smärre skador och slitage (8).
Stockholmsutställningen 1930. Möblerna utställda i avdelningen för dyrbarare rumsinredningar, rum 8:15.
Gustaf Munthe, "Moderna Möbler", Natur & Kultur, Stockholm 1931. Möbeln avbildad som bild nr 39.