Tenn. Stämplade NORRAHAMMARS TENN E8. Höjd 25,7 cm.
Smärre slitage. (2)
Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson, Jan von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Atlantis 2004. Se sid 70-71 samt 112.
Silversmeden Erik Fleming, Atelier Borgilas grundare, ritade modeller i tenn för Norrahammar inför Stockholmsutställningen 1930 och några år in på 1930-talet.