Patinerad brons och ben, monterad på marmorsockel. Signerad Rossi, undertill stämplad FABRICATION FRANCAISE PARIS - G.M. Höjd 50 cm.
Penna och bokrulle saknas, smärre sprickbildning i elfenbenet.
Skulpturen har varit i samma familjs ägo sedan 1930-40-talet.
Eduardo Rossi (1867-1926)