Nr. | Föremål | Klubbat pris |
817 | TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Meissen, 1700-tal. | 8 500 SEK |
818 | TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal. | 10 000 SEK |
819 | HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal. | 7 500 SEK |
820 | URNA, porslin. Meissen, 1800-tal. | 105 000 SEK |
821 | LJUSKRONA, för sex ljus, porslin. Wienliknande märke, ca 1900. | 6 500 SEK |
822 | SERVIS, 177 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900. | 60 000 SEK |
823 | KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal. | Återrop |
824 | FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal. | 10 000 SEK |
825 | TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal. | Återrop |
826 | BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800. | 22 000 SEK |
827 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal. | 4 000 SEK |
828 | KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal. | 21 000 SEK |
829 | KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal. | Återrop |
830 | SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal. | 7 000 SEK |
831 | VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal. | 4 500 SEK |
832 | TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800. | 115 000 SEK |
833 | SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike. | 3 000 SEK |
834 | STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft. | Återrop |
835 | URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900. | Återrop |
836 | KOPP med LOCK och FAT, porslin. Kunglig dansk, 1700-tal. | 7 000 SEK |
837 | FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal. | 6 500 SEK |
838 | TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal. | 26 000 SEK |
839 | FAT, porslin. Royal Copenhagen, “Flora Danica”, 1900-tal. | 6 000 SEK |
840 | KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, ”Flora Danica”, 1900-tal. | 120 000 SEK |
841 | ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal. | 52 000 SEK |
842 | SPELBORD. Ryssland, 1780-tal, troligen gjord i St Petersburg i Christian Meyers verkstad. | Återrop |
843 | KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland. | 42 000 SEK |
844 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal. | 48 000 SEK |
845 | FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora". | 2 200 SEK |
846 | TALLRIK, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I's period. | 40 000 SEK |
847 | TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolai I period. | 10 000 SEK |
848 | TALLRIKAR, två stycken, porslin, Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg, Alexander II:s period (1855-1881). | 19 000 SEK |
849 | TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolaj II period. | Återrop |
850 | TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolaj II period 1901. | 22 000 SEK |
851 | TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Kejserliga porslinmanufakturen St Petersburg, 1700-tal. | 12 500 SEK |
852 | FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900. | Återrop |
853 | BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal. | Återrop |
854 | KARAFFER, ett par, glas. Ryssland, 1800-tal. Troligen kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg. | 22 000 SEK |
855 | MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE. | 44 000 SEK |
856 | JARDINIERE, av Fabergé, Moskva 1908-1917. Inventarie nr 41158. Hovleverantörsmärke. | 220 000 SEK |
857 | KOVSH, 6 st, av Feodor Rückert, Fabergé, Moskva 1908-1917. | Återrop |
858 | KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke. | 13 000 SEK |
859 | SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908. | Återrop |
860 | KOVSH, av Pavel Ovchinnikov, Ryssland 1800-tal. Märkt i emaljen. | 29 000 SEK |
861 | KÄPP/PARAPLYSKAFT, Moskva 1908-1917. | 7 100 SEK |
862 | TEGLASHÅLLARE, av Chlebnikov, Moskva 1892. Hovleverantörsmärke. | 52 000 SEK |
863 | TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895. | 37 000 SEK |
864 | KAVIARSKEDAR, ett par, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1908-1917. | Återrop |
865 | CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908. | 8 000 SEK |
867 | BÄGARE, Moskva 1804. | 44 000 SEK |
868 | KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal. | 55 000 SEK |
869 | MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857. | 72 000 SEK |
870 | MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal. | 68 000 SEK |
871 | MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1850. | 40 000 SEK |
872 | MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836. | 24 000 SEK |
873 | BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt. | 8 000 SEK |
874 | MOCKASKEDAR, 18 st, av Firman Gratche, S:t Petersburg 1800-talets slut. Hovleverantörs märke. | 7 500 SEK |
875 | TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908. | 17 000 SEK |
876 | TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880. | Återrop |
877 | CIGARRSKRIN, av Adrian T. Ivanov, Moskva 1908-1917. | 46 000 SEK |
878 | BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal. | 20 000 SEK |
879 | BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal. | 50 000 SEK |
880 | BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal. | 5 000 SEK |
881 | LJUSSTAKAR, ett par, av Fabergé, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsmärke. | Återrop |
882 | FRUKTKNIVAR, 18 st med STÄLL, av Joseph Marshak, Moskva 1908-1917. Art Nouveau. | 27 000 SEK |
883 | BESTICKUPPSÄTTNING, 208 delar, av Fabergé, Moskva 1908-1917. Hovleverantörs märke. | 180 000 SEK |
884 | DRYCKESKANNA, av Johann Brockmer, Hamburg 1662-1685. Barock. | 180 000 SEK |
885 | DRYCKESKANNA, av Nicolaus Breuman, Stockholm (verksam -1666-1676(1677-)). | 220 000 SEK |
886 | DRYCKESKANNA, av Peter Rohde (verksam 1654-1677), Danzig. | 32 000 SEK |
887 | DRYCKESKANNA, av Johan Wefwer, (verksam i Linköping 1672-1705), daterad i gravyren 1673. Barock. | 195 000 SEK |
888 | DRYCKESKANNA, av Christian Christiansen Berger d.ä. (verksam i Strömsö 1700-1725). Barock. | 85 000 SEK |
889 | BRÄNNVINSSKÅL med LOCK, av Herman Hermansson, Göteborg 1707. Barock. | 60 000 SEK |
890 | TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710. | 11 000 SEK |
891 | BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft. | 22 000 SEK |
892 | TUMLARE, ett par, av Petter Zettersteen, (verksam i Norrköping 1712-1741 (-1744)). | 10 500 SEK |
893 | DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757. | 35 000 SEK |
894 | DRYCKESKANNA, av Erik Ernander, Uppsala 1780. | 40 000 SEK |
895 | KAFFEKANNA, av Kilian Kelson, Stockholm 1750. Rokoko. | 160 000 SEK |
896 | SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock. | 12 000 SEK |
897 | GRÄDDSNÄCKA, av Johan Runqvist, Karlskrona 1770. Tidig rokoko. | Återrop |
898 | KAFFEKANNA, av Johan Martin Loëll, Falun, otydlig årsbokstav, ca: 1780. Rokoko. | 60 000 SEK |
899 | SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko. | Återrop |
900 | SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko. | 28 000 SEK |
901 | GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko. | Återrop |
902 | KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä.:s änka, Luleå 1788. Rokoko. | 75 000 SEK |
903 | KAFFEKANNA, av Carl Klingwall, Västerås 1781. Gustaviansk. | Återrop |
904 | MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk. | 25 000 SEK |
905 | KONFEKTSKÅL med LOCK, av Petter Eneroth, Stockholm 1779. Gustaviansk. | 12 000 SEK |
906 | GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807. | 12 000 SEK |
907 | SOCKERSKRIN, av Abraham Hallard, Stockholm 1785. Gustavianskt. | 39 000 SEK |
908 | SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt. | Återrop |
909 | TEDOSA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799. Gustaviansk. | 16 500 SEK |
910 | SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1838. Nyrokoko. | 6 500 SEK |
911 | TEKANNA, silver, empire, Adolf Zethelius, Stockholm 1818. Vikt tot ca 750 gram. | Återrop |
912 | TERRIN med LOCK, av Nils Dahl, Linköping 1754-1759. Tidig rokoko. | 590 000 SEK |
913 | TERRIN med lock, icke identefierad mästarstämpel DG, haltstämpel 12, 1700-talets andra hälft, sannolikt Polen. | 44 000 SEK |
914 | SALTKAR, 4 st. lika, av Petter Lund (verksam i Stockholm 1749-1786) före 1764. Rokoko. | 110 000 SEK |
915 | SALVER, sannolikt av John Carter, London 1769. | Återrop |
916 | BRANDY-PAN, sannolikt av William Burch, London 1794. | 27 000 SEK |
917 | BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710. | 10 000 SEK |