Oval, på fyra tassfötter, uppsvängda hänklar, genombrutna flaskställ med girlanger och pärlstav. Fyra flaskor med proppar, 2 st av Petter Eneroth, Stockholm1789 och 2 st Pehr Zethelius, Stockholm 1792. L 30, H 25,5. .
Bruksslitage. Smärre repor. Vikt exkl glas.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.