Invändigt förgylld. Cylindrisk på genombrutna bladfötter. Stansade brodyrer och pärlstavskanter. På locket blomma. Rakt svärtat trähandtag. Undertill stämplat samt graverat monogram och datering. Höjd 14,5 cm, vikt 302 gram.
Enligt familjetradition Reinhold Antonsson (1717-1800), lagman i Karlstad, därefter i arv (huvudsakligen på kvinnolinjen) inom värmländska brukssläkterna Roth och Lennartson.