893
315724

DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 540 - 4 420 EUR
3 620 - 4 530 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Delvis förgylld. Kulfötter och fotanfanger med bladdekor och snäckor. Locket med rik driven och ciselerad rokokodekor av musslor och voluter samt minnesgravyr. Rocailleornerat handtag. Daterad undertill 12/1 1757. Höjd 19 cm, vikt 780 gram.