TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
Förgylld, oval, på fyra tassfötter. Driven och ciselerad dekor av Bérainornamentik och sneda godroner. Stämplar även på locket. Längd 13,5 cm, vikt 255 gram.
Senare förgyllning, bristningar.
För stämpel se Seling no. 1990.
×
Logga in
Kunde inte logga in