Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
884
291551

DRYCKESKANNA, av Johann Brockmer, Hamburg 1662-1685. Barock.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 600 EUR
13 600 - 15 900 USD
Klubbat pris
180 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på helslagen fot. Runt livet, rikt driven dekor av putti, symboliserande de fyra årstiderna. Locket med driven och ciselerad dekor av blommor och akantus, i mitten platta med putti i hög relief. Punsad, broskornerad hänkel med tudelat tumgrepp. Undertill prickard ägarlängd. Höjd 20 cm, vikt 1 380 gram.

Proveniens

Zum Andenken Sehl Johan Everding 1743, Zum Andenken von A.M.H. Sivers geb. Kahl 1850 Lübeck, Till minne af J.M. Sivers född Wennberg 1902 Stockholm, Minne af Mathilda Bagge född Sivers 1904. Fredrik Björkman.