716
293912

KRONKOMPASS. 1700-talets slut.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
715 - 894 EUR
758 - 948 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Bronserad och rödmålad plåt. Akvarellerad kompassros. Invändigt märkt med blyerts "W: P: Ao 1787". Total diam 28 cm, fönstrets diam 15,5 cm.

Dekordelar saknas, slitage.

Jfr snarlik kronkompass Sotheby´s, Lily & Edmond J. Safra, vol. 1, November 3, 2005, lot 60.

Kronkompass hängde över kaptenens koj för att denne skulle kunna övervaka kursen utan att behöva stiga upp.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?