Bronserad och rödmålad plåt. Akvarellerad kompassros. Invändigt märkt med blyerts "W: P: Ao 1787". Total diam 28 cm, fönstrets diam 15,5 cm.
Dekordelar saknas, slitage.
Jfr snarlik kronkompass Sotheby´s, Lily & Edmond J. Safra, vol. 1, November 3, 2005, lot 60.
Kronkompass hängde över kaptenens koj för att denne skulle kunna övervaka kursen utan att behöva stiga upp.