638
307592

SPEGELLAMPETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 350 - 2 820 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Förgyllda, bronserade och gråmålade. Ljusarmar av mässing. Antikiserande medaljonger av gips. Båda med Stockholms hallstämpel. Höjd 94, bredd 51,5 cm.

Omarbetade till spegellampetter, senare bandrosettkrön och ljusarmar. Dekorskador.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?