STOLAR, åtta stycken, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-1794). Gustavianska.
Vitmålade. Kannelerade kopplade ben, sarg med hörnfleuroner. Rak genombruten ryggbricka. Lös stoppad sits. Alla signerade och sju med Stockholms stolmakareämbetes sigill.
Proveniens
Enligt uppgift inköpta på auktion på Rådan gård i Sollentuna 1933.
×
Logga in
Kunde inte logga in