Förgyllt, bronserat och bemålat. Halvcirkelformat. Målad dekor av blomgirlander och figurer. Märkt med etikett nr "5190". Märkt med brännstämpel ÅDÖ. Längd 95, bredd 51, höjd 83 cm.
Senare skiva av trä, dekorskador.