BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk.
Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Rak form med snedställda hörn. Tre lådor. Signerad i övre lådans botten "J Hultstén". Längd 107, bredd 56, höjd 88 cm. Nyckel medföljer.
Fanerskador och lagningar. Senare nyckelskyltar.
×
Logga in
Kunde inte logga in