BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.
Fanerad med mahogny, björk, lönn och jakaranda. Inläggningar av färgat vax. Motiv med musiktrofé. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kalksten. Längd 102, bredd 55, höjd 85 cm. Nyckel finns.
Sprickor, fanerskador, skivan spräckt.
×
Logga in
Kunde inte logga in