Fanerad med valnöt och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor undertill märkt med rödkrita "Joh: Neijbert ". Fyra lådor. Längd 117, bredd 58, höjd 83 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
Fanerskador.
Johan Neijber utförde som mästerstycke 1768 en byrå. Den byrån var så ypperligt utförd att han fick ämbetets lovord. Ofta dekorerade han sina rokokobyråar med ett balusterformat mittfält på fronten med inlagt rutfält.