Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Fackinredning bakom snedklaff. Nedtill sex lådor. Sidor med utdragbara skivor. Ben snidade som lejontassar. Märkt med Johan Ömans ovala etikett. Längd 99, bredd 56, höjd 89 cm. Nyckel medföljer.
Skador.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.
Johan Öman lärde hos Gottlieb Iwersson. Öman utförde möbler av hög kvalitet, bl.a. till Rosendals slott på Djurgården.