OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Engelsk skola, omkring 1800.
Faraos dotter finner Moses. 81 x 112 cm. Äldre förgylld och bronserad ram.
Uppfodrad duk. Slitage och skador. Krackelerad. Färgbortfall. Dukkanten synlig längs sidorna.