Grönska, Tivoli
Signerad G W och en palm och daterad Tivoli 7/9 1851. Pannå 37 x 45 cm.
Bukowski Auktioner, auktion 1924, kat nr 17. (Inköpt av Albert Sahlin Eslöv)
Spaks Konsthandel, Stockhom, inköpt 17 juli 1965 av den nuvarande ägaren.
Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm 1810-1891", 1934, kat nr 214.
Målningen är den enda kända vegetationsstudien i Palms´oeuvre och en av de sista en plein air studierna han utförde under sin vistelse i Italien 1840-51.