336
291431

Fredric Westin

(Sverige, 1782-1862)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Fredric Westin
(Sverige, 1782-1862)

"Henrika Charlotta Skoge" (1785-1845)

Signerad Westin pinxit och daterad Stockholm 1845. Duk 113 x 94 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i fru A Moll samling, Stockholm, därefter i arv.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, sid 761, avbildad bild 934. (SPA 1925:598)

Henrika Charlotta Skoge var gift med grosshandlare J E Moll.