Mörkblå botten med stora polykroma arabeskslingor avslutade i djurhuvuden, maskaroner, palmetter och blommor. Bred huvudbård i ljusblått och blekrosa med djur, palmetter och ranka med maskaroner.
Ställvis slitage, smutsig, fläckar varav några sköra, trampveck. Baksidan med smärre malskador, en lång- och en kortsida med smärre skador.