Rutmönstrad med polykroma trappstegsgüls och små stiliserade blommor. Flera smala bårder. Nedtill tätt mönster av blommor. Tio färger.
Något smutsig, smärre lagningar och malskador. Skadade sidor.
Inköpt i början av 1900-talet av Eric Carlberg, svensk officer som arbetade i Persien och sedemera blev finsk generalkonsul i Teheran.