Vinrödmelerad botten med stora polykroma palmett- och blomslingor samt molnband. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka. Breda benvita sekundärbårder med rankor.
Några få ställen med hårt slitage, något smutsig, fläckar, litet hål (2 cm i diameter), liten lagning (8x1 cm). Sidorna med smärre trampveck, en kortsida något skadad.