Benvit botten med stor polykrom figurscen, ung härskare med mantel full av mytologiska motiv, livsträd och fågel Fenix. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett,- blad- och blomranka.
Något smutsig, obetydliga malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck, en kortsida med smärre lagningar och skador.