Benvit botten med polykroma blommande träd, blommor och fåglar bland annat påfåglar. Röd huvudbård med hjortar, fåglar och träd.
Ställvis något slitage, smutsig, smärre fläckar. Långsidorna och en kortsida med trampveck och smärre skador, ett hörn med obetydlig lagning.