Benvit botten med polykroma blomslingor och medaljonger med träd, ormar samt elefant med härskare och elefantförare. Benvit huvudbård med granatäppel-, blom-, arabesk- och palmettranka.
Något ställvis hårt slitage, smärre fläckar och lagningar. Sidorna med trampveck och smärre skador.