Benvit botten med polykromt medaljong-, blom- och palmettmönster. Smal benvit huvudbård med blomranka och kartusch med inskription.
Ställvis slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, en kortsida senare.