Mörkblå botten med polykroma hakmedaljonger och stiliserade blommor. Mörkbrun huvudbård med chichiblomranka
Ställvis något slitage, smärre fläckar, obetydliga lagningar. Baksidan med obetydlig fällning, långsidorna med trampveck.
Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, pp 316-319.