Polykrom palatsscen med kung Salomo och drottningen av Saba med uppvaktning och hund på en orientalisk matta. Bordyr med blomsterurnor och ranka.
Upp- och nedtill något reducerad och ihopsydd. Smutsig, fläckar, ivävda partier, smärre revor, skador, hål och lagningar. Delar av lisièren senare.