Målad dekor av skål med tulpaner, nejlikor och molnband samt andra blommor omgivna av cypresshalvor.
Sprickor, skador, lagningar, kompletteringar.
Köpt på auktion i Kairo efter den svenska diplomaten Baron Bildt, död 1947.
Aqsunqur-moskén i Kairo fick liknande kakelplattor ditsatta på 1600-talet.