Nymf i skogslandskap
Signerad Gust. Goldberg och daterad München 1876. Duk 175 x 88 cm.
Köpt på Bukowskis Internationella vårauktion, maj 1997, auktion nr 504, kat.nr 282, av nuvarande ägaren.
Konstnären var verksam i München och inspirerades av Julius Kronbergs verk "Jaktnymfen" utförd ett år tidigare.