Dekor i underglasyrblått av fyrkload drake, längs insidans kant s.k. anhua dekor. Med tillhörande fodral, förgyllt och lackerat, Tibet 16/1700-tal. Höjd 14,5 cm. Fodral höjd 21 cm.
Tillverkningsmistor.
The Stenbeck Collection.
"Den Befriade Penseln, 300 år av Kinesiskt porslin och konsthantverk". 4/6-3/9-2000. Heinola Konstmuseum och Stadsmuseum. Cat no 58.