"Gammalt lejon"
Signerad C. Frisendahl och numrerad 4/12 samt med gjutarstämpel Cire A. Valsuani France. Mörkpatinerad brons. Höjd 14 cm.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.
Inköpt på Bukowskis, Stockholm, auktion nr 417, 27/10 1981, kat nr 362, då omnämnd som "Lejonhane".
Gunnar Jungmarker, "Carl Frisendahl", 1964, omnämnd sid. 161, avbildad sid. 163.
Modellerat omkring 1925.
Motivet användes i den gravvård för Frisendahl som restes av hans vänner.