Bestående av 22 mattallrikar, åtta djupa tallrikar, sju serveringsfat, två terrinfat, två skålfat, två ljusstakar, två karotter med lock, två saltkar, smörask med lock och fat, fyra muggar, fyra små assietter. Europeiserande dekor av blommor efter fransk fajansmodell.
Skador, lagningar.
Enligt uppgift från de Geers på Finspångs slott.